Kompenzácia emisií

Staňte sa súčasťou globálnej dekarbonizácie.
Kompenzácia emisií uhlíka je popri prevencii a znižovaní emisií skleníkových plynov ďalším veľmi dôležitým krokom v komplexnej ochrane klímy. Zapojením sa do investovania do projektov, ktoré zachytávajú podobné množstvo CO2 z atmosféry, aké sa vyprodukuje, sa môžeme podieľať na kompenzácii emisií CO2, a tak prispievať k vytvoreniu udržateľnejšieho životného prostredia.
Prečo je potrebné znižovať emisie uhlíka?
CO2 je skleníkový plyn, ktorý pohlcuje slnečné tepelné žiarenie, ktoré sa odráža od zemského povrchu, a odráža ho späť na zem. Aby sme zabránili nárastu skleníkových plynov a teploty v posledných rokoch, je nevyhnutné riešiť ochranu klímy z viacerých uhlov pohľadu. Kompenzácia prostredníctvom investícií do opatrení ochrany klímy preto zabezpečuje dodatočný príspevok k ochrane životného prostredia.
Čo sú projekty kompenzácií uhlíkových emisií?
Ochrana klímy presahuje regionálne hranice a je to otázka globálnej rovnováhy. Šírenie emitovaného CO2 sa neobmedzí samo od seba, ale CO2 sa rozptýli v atmosfére. V snahe čeliť globálnemu otepľovaniu projekty kompenzácie uhlíkových emisií kompenzujú vypúšťaný CO2.
Spoločnosť OMV sa spojila s ClimatePartner, jedným z popredných poskytovateľov riešení v oblasti ochrany klímy pre spoločnosti, a teda renomovaným a skúseným partnerom. Spoločnosť ClimatePartner bola založená v roku 2006 v Mníchove a spolupracuje s 1 500 spoločnosťami v 30 krajinách. Dlhoročné skúsenosti spoločnosti ClimatePartner a zaručená transparentnosť vo všetkých jej procesoch a projektoch, ako aj jej špičková podpora a poradenské služby boli rozhodujúcimi faktormi, pre ktoré sme si ju vybrali za nášho partnera.
V spolupráci so spoločnosťou ClimatePartner vám ponúkame možnosť kompenzovať množstvo zakúpeného paliva, čím sa vaša spoločnosť zapojí do udržateľnejších postupov, ktoré pomáhajú pri znižovaní emisií uhlíka na celom svete.
Spoločnosť OMV používa pri výpočte emisií CO2 z palív hodnoty IPCC (známeho aj ako Medzivládny panel pre zmenu klímy). IPCC je inštitúcia Organizácie Spojených národov s vysokým kreditom, ktorá z vedeckého hľadiska hodnotí výsledky výskumu o klimatických zmenách.
Zaujíma vás, koľko emisií CO2 vyprodukuje váš vozový park?
Použite našu kalkulačku, aby ste to zistili! Teraz si môžete vypočítať vyprodukované emisie CO2
v závislosti od Vašej spotreby paliva, ako aj čisté náklady na ich kompenzáciu.
Stačí uviesť ročnú spotrebu paliva vášho vozového parku alebo stav tachometra a priemernú spotrebu.*
*Spoločnosť OMV používa pri výpočte emisií CO2 z palív hodnoty IPCC (známeho aj ako Medzivládny panel pre zmenu klímy).
IPCC je inštitúcia Organizácie Spojených národov s vysokým kreditom, ktorá z vedeckého hľadiska hodnotí výsledky výskumu o klimatických zmenách.
Pripravili sme projekty z celého sveta, ktoré pomáhajú kompenzovať emisie CO2 z atmosféry a zároveň majú pozitívny vplyv na miestne komunity, biodiverzitu a biotopy. Všetky tieto projekty na ochranu klímy spĺňajú kritériá uhlíkových noriem:
- VCS: Overený uhlíkový štandard
Zavedený neziskovou organizáciou z USA a jeden z najrozšírenejších projektových štandardov. - CER: Certifikované zníženie emisií
Pochádza z mechanizmu čistého rozvoja (CDM) podľa Kjótskeho protokolu. Výkonná rada CDM dohliada na registráciu projektu, ako aj na vydávanie CER (vládne regulované). S blížiacim sa koncom platnosti Kjótskeho protokolu ku koncu roku 2021 narastá význam dobrovoľného používania. - Zlatý štandard zavedený WWF a 80 ďalšími mimovládnymi organizáciami
Striktné obmedzenia na typy projektov a technológií (energia, využitie pôdy, lesy a voda) podľa Usmernenia OSN pre ciele trvalo udržateľného rozvoja (SDGs).
Výber projektov z nášho aktuálneho portfólia
Pre viac informácií o všetkých projektoch OMV nás, prosím, kontaktujte na čísle +421 268 720 744 alebo e-mailom na karty.zakaznickapodpora@omv.com.
- Veterná energia vo Svätom Nikolaji, Bulharsko
Overený uhlíkový štandard (VCS). Veterná farma generuje približne 300 000 MWh čistej elektriny ročne a
zvyšuje podiel obnoviteľných energií v bulharskej sieti. - Rekuperácia plynu v Istanbule, Turecko
Zlatý štandard VER (GS VER). Zhromažďovanie emitovaného skládkového plynu a výroba elektriny
prostredníctvom plynových motorov spojených s generátormi. Celkový inštalovaný výkon 48 MW
sa dodáva do elektrickej siete a nahrádza elektrinu z fosílnych palív. - Projekt hydroelektrární Bhandardara v Indii
Štandard Certifikované zníženie emisií CER. Produkuje elektrinu s kapacitou 12 MW,
zvyšuje energetickú spoľahlivosť, vytvára pracovné príležitosti pre miestnu komunitu prostredníctvom
aktivít projektu.